Opowieści z planety Holo  

W ramach Projektu „Bajka-Pomagajka u doktora” ukazała się książka

autorstwa Jovanki Tomaszewskiej i Wojciecha Kołyszki pt.: „Opowieści z Planety Holo”.  

 

Pięć opowieści napisanych i zilustrowanych przez autorski duet dotyczy przede wszystkim problematyki choroby przewlekłej. Mimo iż w naszym zamyśle  książka miała być przede wszystkim wsparciem  dla chorego dziecka i jego rodziców, doskonale jednak sprawdzi się jako pomoc w zrozumieniu całej sytuacji choroby przez bliskich, przyjaciół czy rówieśników z klasy.

 

Także osoby niedotknięte bezpośrednio tą problematyką znajdą w niej wzruszające historie o tym, jak oswoić coś, co już zostanie z nami na zawsze – chorobę przewlekłą.

 

Pozycja zawiera również  informacje na temat realizacji naszego projektu oraz metody bajkoterapii i jej zastosowania.

 

Egzemplarz książki można otrzymać bezpłatnie w siedzibie Fundacji Drabina Rozwoju zgłaszając się na ul. Dobrą 5/2 w Warszawie (konieczny kontakt w celu umówienia się) lub przesyłką pocztową po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu szczegółów pod numerem (22) 646 48 38 lub mailem na adres: fundacja@drabina.org. Plik do pobrania w wersji elektronicznej znajdziesz w Aktualnościach

 

Zapraszamy!

Chyba wszystkie dzieci lubią słuchać bajek, opowieści, mniej lub bardziej tajemniczych historii.

Jak wykazały badania psychologów, czytając określone bajki, można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych, takich jak np.: irracjonalne lęki, pierwsze dni w przedszkolu czy pobyt w szpitalu.

Nie są to jednak zwykłe bajki…. Takie bajki, które dla potrzeb naszych działań nazwaliśmy „Bajkami – Pomagajkami” trzeba umieć napisać, wiedzieć, jak powinny być zbudowane i znać mechanizm ich działania. Trzeba też umieć rozpoznać, czego bajka powinna dotyczyć i jak dziecko ją zrozumiało.

Ta „tajemnicza” wiedza to bajkoterapia - nowa, coraz bardziej popularna, genialna w swej prostocie i efektywności metoda pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Jak to działa?

Dziecko, poznając historię bohatera, który znajduje się w podobnej do niego sytuacji, ma możliwość lepszego zrozumienia swojego położenia i tego, co się z nim dzieje. Bajka, historia, opowieść dają mu też informację, jak można poradzić sobie z konkretnym problemem lub tym, co dzieje się w jego sercu.

Dlaczego to działa?

Bo „Bajki – Pomagajki” pomagają, wspierają, wzmacniają dzieci. Dają im inną, nową perspektywę widzenia siebie i świata, przekazują im pożyteczną wiedzę o ich emocjach i uczuciach.

Dlaczego chcemy, by „Bajki – Pomagajki” zagościły w szpitalach i trafiły do gabinetów?

Bo dzieci w szpitalach b. często się boją, nierzadko są same, czują się opuszczone, nie rozumieją, co się z nimi dzieje, nikt nie przygotowuje je na to, co może się wydarzyć.

„Bajki - Pomagajki” mogą pomóc zmienić tę sytuację. Dzięki nim dzieciom łatwiej zrozumieć swój lęk, zaakceptować go i poradzić sobie z nim.

„Bajki - Pomagajki” pomogą w przygotowaniu do trudnego, może bolesnego zabiegu, wesprą w sytuacji rozstania z rodzicami.

„Bajki - Pomagajki” przyczynią się do zmniejszenia traumy związanej z chorobą i pobytem dziecka w szpitalu.

Wprowadzenie bajkoterapii do szpitali ułatwi także pracę personelu medycznego. Kiedy wzrośnie poczucie bezpieczeństwa u dzieci, będą one lepiej rozumiały swoją sytuację, staną się również bardziej skłonne do współpracy. Będą dojrzalsze w obliczu swojej choroby i bardziej pewne siebie.

Jesteśmy przekonani, że zapoznanie personelu medycznego oraz wolontariuszy pracujących na oddziałach dziecięcych z zasadami stosowania metody bajkoterapii pozwoli na nawiązanie bliższych relacji z małym pacjentem, zmniejszy jego stres związany z rozłąką z najbliższymi, strach przed bólem, nieprzyjemnymi zabiegami.

Pomoże także pozyskać zaufanie dziecka, co niewątpliwie ułatwi i przyspieszy proces leczenia.